Martwisz się, czy Twój tekst się komuś spodoba? Zadbam o to, by Twoją książkę dobrze się czytało i żeby nikt z czytelników nie napisał do Ciebie po premierze, że w tekście brakuje przecinków.
Redakcja książki i jej późniejsza korekta są trochę jak pierwsza recenzja – tylko jeszcze przed przekazaniem publikacji do druku. Dzięki niej w książce nie będzie błędów, których można było uniknąć. Nikt nie będzie się też zastanawiać, czy ktoś w ogóle czytał tę książkę przed publikacją.
Na czym polega redakcja książek?
Nie mogę napisać, że redaktor jedynie poprawia błędy składniowe czy stylistyczne, bo byłoby to duże uproszczenie. Osoba, która zajmuje się redakcją książki, jest też często pierwszym czytelnikiem – pierwszą osobą, która jest w stanie doradzić i pomóc w dopracowaniu kwestii fabularnych. Co więcej, zwraca uwagę na nielogiczności w tekście, których Ty już po prostu nie widzisz.
Pisanie to proces, który sprawia radość, ale potrafi równie mocno frustrować. Po niezliczonych godzinach pracy nad tekstem czasami jedyne, co przychodzi do głowy to myśl, że „ja się do tego nie nadaję”. Pozwól, że pomogę Ci się uwolnić od tej myśli i sprawdzę:
- czy tekst jest spójny,
- jakie wątki warto rozwinąć, a które skrócić lub pominąć,
- czy wszystkie fakty, daty i nazwiska się zgadzają,
- poprawność przypisów i bibliografii, jeśli są,
- przystępność tekstu pod kątem Twojej grupy docelowej,
- czy w tekście nie ma błędów gramatycznych, stylistycznych, składniowych lub leksykalnych.
Podpowiem Ci, co możesz zrobić, żeby czytelnicy nie porzucali Twojego tekstu po pierwszych kilku rozdziałach.
Ile kosztuje redakcja książki?
Wycena redakcji książki zależy od kilku czynników – jednym z nich jest z pewnością doświadczenie, które często przekłada się na wyższą jakość redakcji (na przykład umiejętność budowania wciągającej fabuły, w tym usuwania zbędnych fragmentów). Ostateczna cena zależy od:
- objętości tekstu, czyli liczby znaków ze spacjami,
- ilości pracy, którą będzie trzeba włożyć w „wyczyszczenie” tekstu,
- tego, na kiedy potrzebujesz gotowego już tekstu,
- poziomu skomplikowania tekstu.
Ceny za korektę książki wahają się od 150 do 220 złotych – w zależności od tego, jakie masz potrzeby.
Na czym polega korekta książek?
Po redakcji pora na korektę książki – to kolejny etap pracy nad tekstem, którego nie możesz pominąć. Korekta wiąże się z mniejszą ingerencją w treść, ponieważ polega na usunięciu błędów, które jeszcze pozostały w tekście. Pamiętaj więc, że korekta nie wpływa na sens Twojej publikacji – zależy mi jedynie na tym, by poprawić tekst pod kątem technicznym.
Osoba odpowiedzialna za korektę skupia się na poprawie błędów:
- ortograficznych,
- interpunkcyjnych,
- fleksyjnych,
- stylistycznych.
Korekta to również czas na „wyłapanie” ostatnich literówek, które pozostały po redakcji. Rozważ też korektę techniczną, która pozwoli Ci sprawdzić, czy tekst został poprawnie złamany i czy nie ma błędów składu. To szczególnie ważne, jeśli planujesz wydać e-booka, chociaż oczywiście dotyczy to każdej formy publikacji. Dlaczego? Błędy składu negatywnie wpływają na doświadczenie czytelnika, a to z kolei może sprawić, że odbiór Twojej książki będzie negatywny (nawet jeśli sama treść będzie interesująca).
Ile kosztuje korekta książki?
W przypadku korekty językowej spodziewaj się ceny od 100 złotych za arkusz wydawniczy (czyli 40 000 znaków typograficznych ze spacjami, jeśli mówimy o prozie).
Z kolei korekta techniczna po składzie wiąże się z kosztem od mniej więcej 50 do 70 złotych za arkusz wydawniczy. Dotyczy to również sytuacji, w której skład wykonała inna osoba lub firma, a Ty chcesz sprawdzić, czy w publikacji nie ma błędów edytorskich.
Czy warto inwestować w redakcję, jeśli wydaje mi się, że tekst jest w porządku?
Redakcję przechodzą zarówno książki debiutantów, jak i noblistów – i nie jest to przypadek. Możesz mieć lekkie pióro, sypać świetnymi metaforami jak z rękawa, a i tak Twój tekst będzie potrzebował dystansu. Redakcja uchroni Cię przed błędami merytorycznymi, które zdarzają się każdemu – nietrudno pomylić fakty historyczne, nazwiska i daty, szczególnie jeśli piszesz codziennie do rana. Dzięki redakcji:
- zwiększysz wartość merytoryczną publikacji,
- unikniesz samodzielnego weryfikowania faktów i danych,
- zadbasz o to, by tekst był czytelny dla Twoich odbiorców,
- przekażesz swoje myśli w klarowny sposób,
- unikniesz wytykania Ci błędów, które bez redakcji zostaną w tekście.
Zanim więc przekażesz tekst do korekty językowej, zleć redakcję – bez tego przygotowanie książki do druku będzie niekompletne.