WIEDZA O BRANŻY WYDAWNICZEJ, SKŁADZIE DTP, TYPOGRAFII
Jak dostosować e-booka do współczesnych wymogów dostępności?
E-book i dostępność (Accessibility) – jakie standardy musi spełniać plik PDF, a jakie plik EPUB? Jak uczynić e-booka dostępnym? Dostępność…
Skład w MS WORD i konwersja do pliku ePub
Przygotowanie tekstu do publikacji w dokumencie tekstowym MS WORD. Jak zrobić to samodzielnie? Materiał powstał w ramach współpracy z serwisem…
Edytorstwo w social mediach – podstawowe zasady typograficzne
Tak jak w książkach przestrzegamy pewnych norm edytorskich, tak i podczas przygotowywania grafik na social media warto trzymać się wytycznych…
Korekta książki – co warto o niej wiedzieć?
Korekta książki to niemożliwy do uniknięcia etap pracy nad publikacją, jeśli naszym zamiarem jest wydanie tekstu, który popularność zyska dzięki…
Przygotowanie do druku
Przygotowanie pliku do druku to newralgiczny etap powstawania publikacji, na którym wiele rzeczy może pójść nie tak, jeśli brakuje nam…
Kroje ozdobne z polskimi znakami
Jaki font do książki? Cz. 3, czyli czcionki ozdobne Trzecia część cyklu moich ulubionych fontów. Tym razem – kroje ozdobne,…
Kroje bezszeryfowe
Jaki font do książki? Cz. 2 – sans serif Do składu tekstu głównego zazwyczaj wybieram krój szeryfowy. Jeżeli chcemy zastosować…
Znajdź/zamień – przydatne kody GREP
Czym są kody GREP? Jak usprawnić pracę, korzystając z opcji ZNAJDŹ-ZASTĄP i zakładki GREP? Jeśli interesuje Cię tematyka składu -…
Najczęściej popełniane przez autorów błędy językowe
Choć twórcze pisanie nastraja optymizmem, popełnianie błędów językowych jest nieuniknione. Język polski uznaje się za jeden z trudniejszych również dla…
W czym zrobić skład książki?
Dzisiejszy materiał jest wprowadzeniem do szkolenia Skład DTP dla selfpublishera. Jakie opcje ma osoba, która chce złożyć swoją książkę samodzielnie?…
Co to jest skład DTP?
Zanim jakakolwiek książka trafi do sprzedaży, musi przejść przez skład DTP. Co to jest? Nie ma znaczenia, czy mówimy o…
Jak wydać e-booka?
Rynek wydawniczy zmienił się na tyle, że nie dziwi dzisiaj pytanie o to, jak wydać e-booka. Wiele osób decyduje się…
Nie taki druk straszny, jak go malują – czyli jak przygotować plik do druku
Przygotowywanie pliku do druku – od czego zacząć? Dopiero w ostatnim etapie tworzenia książki, kiedy myśli się kłębią, a stres…
Jaki font do książki? Cz. 1
Książka a e-book – o doborze fontów Jakie kroje polecam do składu tekstu ciągłego? Odpowiedź może być – jakże by…
Jak wydać książkę?
Jak wydać książkę? … czyli wydawnicze FAQ. Czy można wydać książkę za darmo? Jak to się mówi – nie ma…
E-booki – co warto o nich wiedzieć?
Jak się wycenia książki elektroniczne?
Jak zrobić e-booka?
Jak wydać książkę w formatach mobilnych?
W artykule wyjaśniam podstawowe kwestie związane z wydawaniem i przygotowaniem książek, które nie są przeznaczone do druku. Opowiadam o konwersji do formatów ePub, mobi (najlepsze do czytników) oraz pokrótce przedstawiam proces tworzenia książki elektronicznej.
Newsletter wydawniczy
Jeśli planujesz wydać książkę, pracujesz w branży jako redaktor/ka, korektor/ka, projektant/ka, jesteś wydawcą/wydawczynią lub po prostu osobą zainteresowaną branżą wydawniczą i interesuje Cię, co mam do powiedzenia w tematach około książkowych – zapraszam do zapisania się.
Po wielu latach pracy w wydawnictwach, prowadzenia własnej działalności usługowej i wydawniczej oraz wypuszczeniu na świat w modelu self własnego tomiku – chciałabym przekazywać swoje doświadczenia i wiedzę. I kiedy tylko kot nie postanowi zasnąć na mojej klawiaturze – będę o branży pisać!
Jak się zapiszesz, poinformuję Cię, gdy pojawią się nowe teksty na blogu bądź nowej ofercie dotyczącej usług wydawniczych.
Dziękuję!
Jesteś na liście newslettera wydawniczego :).
PS Należysz do zwolenników stawiania kropki po emotikonach, jak ja, czy wręcz przeciwnie?
Do przeczytania!