Pomogę Ci ubrać treść w profesjonalną oprawę graficzną. Zadbam o skład Twojego e-booka tak, by nie trafił do folderu „do przeczytania”, o którym tak naprawdę na co dzień się zapomina – zrobię wszystko, by Twoi odbiorcy chcieli się z nim zapoznać. Dzięki temu Twoja publikacja nie będzie odbiegała jakością od rynkowego standardu, a czytelnicy będą ją chętniej polecać swoim znajomym i bliskim.
Skład e-booka czy automatyczna konwersja tekstu do formatu mobilnego?
Dostęp do treści w formie cyfrowej jest dużo większy niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego sposób ich prezentacji ma olbrzymie znaczenie dla powodzenia publikacji. Czy warto zainwestować w profesjonalny skład e-booka, czy może wystarczy Ci automatyczna konwersja tekstu?
- Profesjonalny skład e-booka umożliwia pełną kontrolę nad wyglądem i układem tekstu. Pozwala dostosować czcionki, marginesy i obrazy, co zapewnia czytelnikom pozytywne doświadczenie podczas czytania na różnych urządzeniach, od tabletów po smartfony.
- Skład e-booka nie jest równoznaczny z konwersją do formatów mobilnych – warto o tym pamiętać. Przy składzie formatem docelowym jest plik PDF. Możemy się jednak zdecydować na format poziomy lub pionowy, w zależności od tego, który będzie lepszy do odbioru publikacji. Sprawdź, czym różnią się poszczególne formaty.
- Automatyczna konwersja tekstu do formatów mobilnych (obecnie jest to przede wszystkim ePub) teoretycznie jest szybsza, ale może znacznie obniżyć jakość publikacji. Formatowanie prawdopodobnie nie będzie idealnie dopasowane do wszystkich urządzeń mobilnych, co negatywnie wpłynie na czytelność treści, ale też na warstwę wizualną e-booka.
Twoi odbiorcy mają oczekiwania – nie chcą czytać czegokolwiek. Chcą, żeby doświadczenie lektury e-booka było porównywalne z czytaniem klasycznej, drukowanej książki. Jeśli zależy Ci na sprzedaży, zleć skład e-booka osobie, która nie tylko potrafi dostosować publikację do wymagań różnych urządzeń mobilnych, ale również zadba o jej warstwę wizualną.
Na czym polega skład e-booka?
Skład e-booka to proces przygotowywania treści w formie elektronicznej (e-book) do publikacji na różnych platformach cyfrowych oraz dostosowanie na czytniki e-booków, tablety, smartfony czy komputery. Na początku proces wygląda tak samo, jak w przypadku książki drukowanej. Co obejmują jego główne elementy?
- Formatowanie tekstu – skład e-booka polega na odpowiednim ułożeniu tekstu, czcionek, nagłówków oraz akapitów, tak aby treść była czytelna i atrakcyjna w wersji elektronicznej. Dzięki formatowaniu zachowuje się spójny styl i format publikacji.
- Dodawanie multimediów – w zależności od treści e-booka, może się okazać, że będę musiała dodać również odpowiednio sformatowane grafiki, zdjęcia, filmy, czy inne interaktywne elementy, które wzbogacą doświadczenie czytelnika. W pliku ePub kodowanie pozwoli nam uniknąć nieprawidłowego wyświetlania się obrazów czy tabel.
- Dostosowanie do różnych urządzeń – kiedy mam już plik w formacie PDF, mogę przejść do konwersji do pliku ePub. Dzięki konwersji do tego formatu treść e-booka będzie dopasowywać się do różnych rozmiarów ekranów. Nie wiesz, z jakich urządzeń będą korzystali Twoi odbiorcy, dlatego musisz zadbać o dostosowanie e-booka przynajmniej do tych najpopularniejszych urządzeń mobilnych.
- Przygotowanie metadanych – metadane to informacje o e-booku, takie jak tytuł, autor, opis, kategorie, itp. Skład e-booka często obejmuje również ich przygotowanie, co pomaga w indeksowaniu i promowaniu publikacji.
- Skład do pliku PDF, a następnie konwersja do pliku ePub – plik PDF nie jest tak elastyczny jak formaty mobilne, ale zawiera między innymi aktywne hiperłącza. Rzadko się zdarza, że ktoś tworzy plik ePub bezpośrednio z pliku tekstowego. Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuję skład do pliku PDF.
- Testowanie i poprawki – po wykonaniu składu e-booka testuję go na różnych urządzeniach, aby upewnić się, że wygląda on i działa zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wprowadzam poprawki w kodzie, minimalizując ryzyko, że u Twoich odbiorców coś jednak nie zadziała.
Czego potrzebuję od Ciebie, żeby wykonać skład e-booka?
Masz już przygotowanego e-booka? Jesteś na dobrej drodze do tego, by uruchomić sprzedaż. Możesz jednak nie wiedzieć, czego potrzebuje osoba odpowiedzialna za skład e-booka. Jeśli chcesz ze mną współpracować, będę potrzebowała:
- tekstu po korekcie językowej – jeśli nie masz zaufanej osoby, która mogłaby się zająć korektą i redakcją tekstu, to chętnie Ci pomogę. Zajmujemy się nie tylko składem e-booków, ale również czyszczeniem tekstów pod kątem merytorycznym i językowym;
- wszystkich materiałów wizualnych i audiowizualnych, które mają się znaleźć w publikacji wraz ze wskazaniem miejsca, w którym mam je umieścić;
- linków do podstron, które chcesz pokazać swoim czytelnikom – oczywiście tylko wtedy, jeśli e-book ma być interaktywny.
Cena składu e-booka będzie zależała między innymi od objętości tekstu, liczby materiałów wizualnych oraz grafik do ewentualnej obróbki czy dodatkowego projektu layoutu. Nie bez znaczenia jest również liczba plików finalnych – to właśnie dlatego każde zlecenie wyceniam indywidualnie. Na pewno jednak im bardziej skomplikowany projekt, tym wyższa będzie cena składu e-booka.
Jeśli chcesz złożyć samodzielnie e-booka – zapraszam na szkolenia i do lektury moich materiałów o tym, jakich błędów przy składzie unikać. Szczególnie uważaj na skład w Canvie, która nie najlepiej radzi sobie z łamaniem tekstu, przez co – mimo że graficznie e-book może być atrakcyjny – będzie nieczytelny ze względu na błędy typograficzne.