Publikacja własnej książki jest dzisiaj łatwiejsza niż kiedykolwiek, ale nadal jest to proces złożony. Jak przygotować książkę do druku? Proces będzie się różnił w zależności od tego, czy planujesz wydać e-booka, czy książkę w papierowej formie. To drugie rozwiązanie wiąże się z większymi kosztami, ale część przygotowań wygląda tak samo lub podobnie.
Musisz wybrać odpowiedni format i rozmiar książki, zadbać o jej dokładną edycję i korektę, ale też prawidłową konwersję plików – każdy z kroków tego procesu wpływa na późniejszy odbiór książki przez czytelników.
Jak przygotować książkę do druku? Zacznij od korekty i redakcji
Zanim Twoja książka trafi do druku, musisz ją przekazać do profesjonalnej korekty i redakcji. Czy warto na tym oszczędzać? Zdecydowanie nie – niestety, pominięcie tego kroku negatywnie wpłynie na jakość książki.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu treści podczas korekty unikniesz:
- błędów stylistycznych,
- błędów ortograficznych,
- problemów ze składnią,
- literówek,
- braków w interpunkcji.
Redakcja pomoże Ci natomiast zadbać o wartość merytoryczną tekstu oraz jego strukturę – tak, by była spójna i logiczna. Dzięki niej lepiej dopasujesz treść do odbiorcy docelowego, a to z kolei może Ci pomóc uzyskać więcej pozytywnych recenzji.
Zarówno korektę, jak i redakcję musisz zlecić, zanim książka trafi do opracowania graficznego. Zrób to niezależnie od tego, czy planujesz wydać książkę w wersji papierowej, czy elektronicznej. Potraktuj specjalistów jak pierwszych recenzentów, którzy mogą Ci pomóc w udoskonaleniu publikacji również pod względem fabularnym.
Przygotuj projekt książki oraz okładki
Możesz to zrobić samodzielnie, ale zapewne domyślasz się, że większość osób korzysta z profesjonalnej usługi. Projekt książki powstaje najczęściej po wykonaniu prac korekcyjnych i redakcyjnych. Zanim książka trafi do składu, musisz wybrać jej docelowy format – bez tego dalsze działania będą niemożliwe.
Podczas współpracy z klientami najczęściej korzystam z gotowego layoutu w formacie A5 oraz B5 (ten format jest najpopularniejszy). Oczywiście mogę również zaprojektować oryginalny szablon składu dla publikacji oraz okładkę dedykowaną danej książce. Zarówno okładka, jak i wnętrze książki, powinny być spójne, dlatego zawsze korzystam z tych samych kształtów, motywów oraz typografii.
Zadbaj o profesjonalny skład DTP
DTP to skrót od angielskiego wyrażenia desktop publishing – oznacza nic innego, jak kompleksowe przygotowanie publikacji do druku, które w całości odbywa się na komputerze. Cyfrowy skład w zasadzie całkowicie zastąpił tradycyjny drukarski skład tekstu.
Osoba odpowiedzialna za skład DTP musi swobodnie posługiwać się takimi programami jak Photoshop, Illustrator oraz InDesign. Oprócz tego musi znać zasady typografii, czy zasady dotyczące kolorów, ale również umieć je dostosować do różnych typów materiałów.
Jak przygotować książkę do druku na tym etapie? Przede wszystkim pamiętaj, że skład polega nie tylko na „wpuszczeniu” treści w odpowiedni format – jeśli ktoś proponuje Ci coś takiego, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy. Skład DTP wymaga również dbałości o takie elementy jak:
- odstępy międzywyrazowe,
- odstępy międzyliterowe,
- poprawność edytorką,
- rozmieszczenie poszczególnych sekcji i elementów na stronie zgodnie ze sztuką.
Osoba odpowiedzialna za skład DTP musi też opracować ilustracje i grafiki, oraz opracować wygląd każdej strony, a więc wykonać tzw. łamanie. Skład dotyczy zarówno książek w formie papierowej, jak i e-booków (zarówno w formacie PDF, jak i ePUB czy MOBI). Brak dopasowania publikacji do odpowiedniego formatu może sprawić, że książka się „rozjedzie”.
Samo przygotowanie pliku do druku cyfrowego musi z kolei uwzględnić rodzaj papieru, technikę drukowania, ale też maszynę drukującą, ponieważ to wszystko przełoży się na jakość publikacji. Jeśli chcesz się upewnić, że skład został wykonany poprawnie, możesz dodatkowo zlecić korektę techniczną. Dzięki niej sprawdzisz, czy tekst został poprawnie złamany i upewnisz się, że nie ma błędów w składzie.
Sprawdź też: Skład tekstu – jakich błędów unikać
Przygotowanie książki do druku – o czym musisz pamiętać?
- Sprawdź, jaki kolor ma dokument przygotowany do druku – czy jest czarno-biały, czy jest utrzymany w gamie CMYK.
- Upewnij się, że wszystkie fonty załączyły się do pliku PDF.
- Upewnij się, że strony książki są sformatowane zgodnie z wymogami drukarni – profesjonalna drukarnia na pewno udostępniła wytyczne na swojej stronie internetowej.
- Zadbaj o dopracowanie plików graficznych, na przykład z Canvy, tak, by były dostosowane do wymogów drukarskich.
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zamów próbną wersję („proof”) publikacji przed rozpoczęciem druku (niezależnie od nakładu). Jest to jedyny sposób dający 100% pewność, dzięki któremu zweryfikujesz, czy wszystko wygląda tak, jak powinno – od jakości papieru po kolory i układ graficzny książki.
Przeczytaj też: